LAZER EPİLASYON

LASER EPİLASYON
Vücuttaki istenmeyen kılların lazer epilasyonla yok edilmesi dünyada yaklaşık 25 yıllık bir geçmişe sahiptir. Bu süre içinde ND YAG, ALEXANDRAİTE VE DİOD LASERLER olmak üzere 3 farklı kuşak lazer epilasyon cihazları geliştirilmiştir. Bayanların yanı sıra erkeklerinde ilgi gösterdiği lazer epilasyon yöntemi Avrupa ve Amerika’da da milyonlarca kişide başarı ile uygulanmaktadır.

 

Lazer ışınının epilasyon etkisi nasıl oluşur?
İstenmeyen tüylerin lazer ile yok edilmesi yönteminde temel prensip; kıl ve kıl kökünde bulunan, kıla rengini veren melanin pigmenti ile ışığın etkileşimidir. Melanin, üzerine düşen lazer ışınını absorbe eder; Absorbe olan ışın, ısı enerjisine dönüşerek kıl kökünü tahrip eder. Kalıcı lazer epilasyon yöntemi için lazer ışınının cildin derinliklerine nüfuz ederek kıl köküne ulaşması ve ısı enerjisine dönüşerek köke hasar vermesi gerekir. Kıl kökleri, vücudun çeşitli yerlerinde değişmekle birlikte yüzeyin 2–5 mm altındadır. Epilasyon amaçlı geliştirilen cihazlarda, ışının dalga boyu cilt altında ulaştığı mesafenin bu sınırlar içinde olması gerekmektedir.

 

Lazer epilasyon da seçici fototermoliz denen yöntem kullanılarak melanin taşıyan kılı yok etmeye yetecek, ancak çevredeki dokuya zarar vermeyecek ölçüde lazer ışını gönderilmektedir. Bu nedenle güvenli ve etkili bir epilasyon için cilt rengi, kıl rengi, kalınlığı ve yoğunluğu dikkate alınarak cilde gönderilecek enerji değerini ve gönderilme süresini belirlemek büyük önem taşır.

 

Lazer epilasyon’da ten rengi önemlimidir?
Lazer epilasyon yöntemi, beyaz tenli ve koyu renk tüylü kişilerde etkinliği daha yüksek olan bir yöntemdir. Bu özellikteki kişilerde dokuya hasar vermeden yüksek dozlar kullanmak mümkün olacağından ve kıl kökleri de koyu renkli olduklarında ışını daha fazla absorbe edeceğinden tedavi, seans sayısı bakımından daha kısa sürede tamamlanmaktadır.

 

Lazer epilasyon’da neden birden fazla seans gereklidir?
Vücut kılları anajen, katajen, ve telojen olarak adlandırılan üç gelişim evresinde bulunur. Her kıl bu evrelerden birbirinden bağımsız farklı zamanlarda geçmektedir. Lazer epilasyon sadece anajen( aktif) dönemdeki kılları etkiler. Bu nedenle tek seansta uygulanan bölgedeki tüm kılları yok etmek mümkün olmamaktadır. Tedavi süreci için (1–1,5 yıla yayılmış olarak) vücut bölgelerinde ortalama 5–6 seans; yüzde 7–8 seans denebilir.

 

Lazer epilasyonda seans aralıkları nasıl olmalıdır?
Epilasyon işleminde seans sıklığı yüz bölgesinde 1 -1.5 ay vücut bölgelerinde 2-2.5 ay dır.Tedavi ilerledikçe seans aralıkları uzamaktadır.Örneğin üçüncü dördüncü seanstan sonraki uygulamalar daha seyrek aralıklarla gereksinim duyulmaktadır.

 

Lazer epilasyon’da seanslar ne kadar sürer?
Lazer epilasyon yönteminde çok kısa sürede, büyük alanlarda çalışma yapılabilir; örneğin komple bacaklar sırt gibi büyük alanlar ortalama 1-1.5 saat ;koltuk altı ,bikini bölgesi, yüz gibi bölgelerde 10-15 dakika,bıyık ,çene gibi küçük bölgeler 2-3 dakika ortalama sürelerde taranır.

 

Lazer epilasyon uygulaması ağrılı bir yöntem midir?
Yeni jenerasyon lazer cihazlarında aktif soğutuculu ucu sayesinde uygulama sırasındaki acı ve rahatsızlık minimuma indirgenmiştir. Işın verildiğinde bazı hastalar, hafif bir batma yada yanma hissi duyduklarını söylerler. Ama bazı bölgelerde ve hassas hastalarda lokal anastezik kremler kullanılabilir.

 

Lazer epilasyonun yan etkisi varmı dır?
İşlem hastanın cilt ve kıl tipine uygun enerji değerleri ile yapıldığında lazer epilasyon ‘un hiçbir yan etkisi yoktur. Uygulama sonrası kısa süreli olarak hafif bir kızarıklık, kabarıklık ve yanma görülebilir

Comments are closed.